Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı

BAŞKAN GÜLSOY’DAN ‘KDV İNDİRİMİ’ AÇIKLAMASI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, mobilya sektöründe KDV oranındaki indirime ilişkin değerlendirmede bulundu.

 Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, mobilya sektöründe KDV oranındaki indirime ilişkin değerlendirmede bulundu. 
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, mobilya sektöründeki yüzde 8’lik KDV indirimini değerlendirerek, bu kararın piyasaya canlılık getireceğine inandıklarını ifade etti. Başkan Gülsoy, mobilya sektöründeki KDV indiriminin 2019 yılında da belirli periyotlarda gündeme getirildiğini, 2020 yılında bu oranın sabitlenmesini beklediklerini belirterek, “Kayseri Ticaret Odası olarak sıklıkla dile getirdiğimiz bir husus olan bu konuyu, Aralık ayında Hazine ve Maliye Bakanımızın teşrifleriyle gerçekleşen toplantıda da Sayın Bakanımıza iletmiştik. Aynı şekilde üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda bakanlıklar nezdinde yazılar yazmış, bu konuda ısrarcı olmuştuk. Sektördeki vergi indiriminin hayata geçirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu doğrultuda taleplerimizi değerlendiren hükümetimize ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a bir kez daha teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Alınan bu kararın, iç talep ve istihdama direkt etkisinin olacağına, hem tüketicinin hem de iş dünyasının bu fırsatı çok iyi değerlendireceğine inandıklarını belirten Başkan Gülsoy; “Bilindiği üzere, iş dünyasının yeni dönemde ivedi olarak beklediği haberlerden biri, KDV’deki indirimler konusu idi. Mobilya konusunda KDV’deki yüksek oran, sektörün büyümesini engellediği gibi kayıt dışılığa da yol açmaktadır. Sektörün en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışılığı, KDV’de yaşanan bu indirimlerin engelleyeceğine inanıyorum. Böylece KDV’nin düşürülmesine bağlı olarak kayıt altına alınan firma sayısı artacak, bu firmalarda istihdam sağlanmış olacak; istihdam üretimi, üretim ise beraberinde daha fazla ihracatı ve yatırımı getirecek" ifadelerini kullandı.