Bugün, 21 Ekim 2021 Perşembe

ERSOY'DAN OTOYOL HAMLESİ

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy daha önce plan bütçe komisyonu bütçe görüşmelerinde de dile getirdiği Kayseri ilinin "otoyol" problemini yeniden gündeme getirdi.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy daha önce plan bütçe komisyonu bütçe görüşmelerinde de dile getirdiği Kayseri ilinin "otoyol" problemini yeniden gündeme getirdi. Yıllardır yapımı Kayseri ve çevre iller tarafından dört gözle beklenen Ankara-Kayseri otoyolunun yapılacak yeni yatırımlar arasında bulunmaması üzerine MHP'li vekil Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'a Kayseri'nin Ankara-Niğde otobanına bağlanması yönünde yazılı bir önerge sundu. Sunulan önergede; "Ankara-Nigde Otoyoluna, Nevşehir'in Acıgöl ilçesi yakınlarından bir sapakla yaklaşık 100 Km'lik bağlantının yapılması hem tarihi, hem ticari hem de mevcut otoyolun Yap-Işlet-Devret' modeli ile inşası nedeniyle daha rantabl olacaktır." İfadelerine yer veren Baki Ersoy, ayrıca Bakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması üzere;
1)Tarih boyunca ülkemizin önemli tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Kayseri'ye Ankara-Niğde Otoyolu Acıgöl Kavşağı'ndan Kayseri'ye 100 Km kadar bir bağlantı yapılması için Bakanlığınız uhdesinde bir çalışma yapılmakta mıdır?

2) Ankara- Nigde otoyolunun "Yap-İşlet-Devret" metodu ile yapılması nedeniyle, Kayseri merkez, hinterlantındaki komşu iller ve bu illerin dogu, güney ve kuzey bağlantıları nedeniyle 100 km'lik bir otoyol bağlantısı ekonomik olarak yeni yapılan ve "Akıllı Yol" olarak takdim edilen bu projenin daha rantabl olmasını sağlamaz mıdır?

3) Erciyes projesi ile son yıllarda turizmde de hareketlilik yaşayan Kayseri'ye yapılacak böyle bir otoban bağlantısı, Nevşehir'in Urgüp, Göreme, Mustafa Kemal Paşa gibi turizm bölgelerince de kullanılacağı için ciddi bir ekonomik girdi sağlayacak mudur? Sorularını sordu.