Bugün, 10 Temmuz 2020 Cuma

KAYSERİ LEZZETLERİ ?GASTRONOMİ TURİZMİ ÇALIŞTAYI´NDA ANLATILACAK

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, turizmi çeşitlendirmek için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, 16-17 Kasım tarihlerinde Gastronomi Turizmi Çalıştayı yapacaklarını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, turizmi çeşitlendirmek için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, 16-17 Kasım tarihlerinde Gastronomi Turizmi Çalıştayı yapacaklarını söyledi.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç Erciyes´teki yatırımlarla kış turizminin en önemli merkezlerinden birinin Kayseri olduğunu dikkat çekerek " Kayseri, doğa, balon, sağlık, inanç, kültür ve gastronomi turizmi gibi konularda da dünyaya açılıyor. Kayseri´yi her yönüyle turizm şehri haline getirmek istiyoruz. Bu nedenle 16-17 Kasım tarihleri arasında Gastronomi Turizmi Çalıştayı düzenleyeceğiz" dedi.
28-29 Haziran tarihlerinde yaptıkları Sağlık Turizmi Çalıştayı´nın çok başarılı geçtiğini ve önemli sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Başkan Memduh Büyükkılıç, ?Sağlık Turizmi Çalıştayı sonrası yaptığımız çalışmalar sonucu Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ), Ankara ve İstanbul´dan sonra ilk bürosunu Kayseri´de açacak. Konuyla ilgili kararlar alındı. Ayrıca sektör temsilcileri ve turizmcilere yönelik bilgilendirme toplantılarımız devam ediyor. Tüm bu çalışmalar Kayseri´yi sağlık turizmi konusunda önemli bir noktaya getirecektir. Kayseri´yi her yönüyle turizm şehri haline getirmek için yaptığımız çalışmalarda gastronomiyi de çok önemsiyoruz. Gastronomi, turizmin en önemli olgularından birisi. Kayseri, lezzetin anavatanı olan şehirlerden bir tanesi. Sucuk ve pastırmayla yapılan pek çok yemeğin yanı sıra mantı, yağlama, pöç, fırın ağzı, kurşun aşı, Develi cıvıklısı, çemen, kete, katmer, aside, nevzine, gilaburu suyu gibi yüzlerce lezzete sahibiz. Bu lezzetlerimizi dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz" dedi.
Gastronomi Turizmi Çalıştayı´na önemli şeflerin de katılacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gastronomi Çalıştayı´nda belirlenecek olan yol haritası çerçevesinde Kayseri mutfağını dünyaya tanıtma çalışmalarına hız vereceklerini sözlerine ekledi.