KAYSERİ ŞEKER, PANCAR ÇİFTÇİSİNE 240 MİLYON PANCAR BEDELİ ÖDEDİ
2017-2018 Kampanya döneminde yaklaşık on bin  çiftçiyle şeker pancarı üretim sözleşmesi yapan  Kayseri Şeker, Pancar bedellerini 27-28 Aralık tarihlerinde ödedi.
Tarih: 28.12.2017 14:35:34/ 289okunma / 0yorum

 

2017-2018 Kampanya döneminde yaklaşık on bin  çiftçiyle şeker pancarı üretim sözleşmesi yapan  Kayseri Şeker, Pancar bedellerini 27-28 Aralık tarihlerinde ödedi.

 Kayseri Şeker´e bağlı Kayseri, Yozgat, Sivas ve Nevşehir İllerindeki 12 bölgede Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla iki gün içerisinde 240 Milyon TL pancar bedeli dağıtıldığı belirtildi. Dağıtılan pancar bedeli ve yıl içerisinde verilen desteklemeler ve avanslar ve nakliye bedeli ile birlikte toplam 755 Milyon TL pancar parası ödenmiş bulunuyor.

Kayseri Merkez Bölgedeki pancar parası dağıtımı esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri ve Boğazlıyan Şeker fabrikalarının 2017-2018 Kampanya dönemindeki Polar ortalamasının 16,61 seviyesinde olduğunu ve yaz sezonunun  biraz kurak geçmesi Sıcaklıktan dolayı bazı üretim sıkıntıları yaşanmasına rağmen  Böyle bir iklimde beklediğimiz kadar olmasa da 16, 61 polar  oranı  tatmin edici bir orandır. Daha yüksek olması bizi daha fazla memnun eder. Zaten daha yüksek olmasını da her zaman istiyoruz. Çünkü polar oranı artıkça, tonaj arttıkça çiftçimizin geliri daha fazla artıyor. O nedenle çiftçimizin gelirini artırmak ana hedef olduğuna göre bunun daha fazla gerçekleşmesi bizi de mutlu ediyor. Bu seneki şartlar böyleydi Allah´ın verdiğine şükür etmekten başka yapacak bir şey yok yani.

 Biz çiftçimize daha fazla kazandırmak noktasında elbette verimliliği baz alıyoruz ama aynı zamanda fiyat olarak da en yüksek fiyatı kullanıyoruz. Erken ödemek suretiyle, bir takım sıkıntılarını hemen gidermesi konusunda da katkı sağlıyoruz. Biz çiftçimizle ortaklaşa, hep birlikte, bir anlayış içerisinde bu işleri yapıyoruz.

Kayserinin dışında başka bu mutluluğu yaşayan pancar çiftçisi yok. Bu şirket bu uygulamayı yapabiliyor bu bizim çiftçimize özgü bir şey. Allah razı olsun biz bunu arkadaşlarımızla hep beraber, top yekûn çiftçimizin de desteğiyle elimizden geleni ortaya koyuyoruz. Güle güle harcayın bereketli olsun. Ağız tadıyla harcayın, Allah gördüğümüz yerden geri koymasın.

            Bizim 220 liralık taban fiyatımızla ilgili de değerlendirme yapılması lazım. Bunun üzerine polar farkı geliyor. Aşağı yukarı 11-13 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Artı pirim ortalama 18 lira gibi olduğunu hesap ediyoruz. Onun dışında küspe fiyatlarımız bu sene A pancarı için özellikle iyi rakamlara ulaştı ton da aşağı yukarı küspeden çiftçimizin 14 lira avantajına oluşmaya başladı. Ayrıca işte nakliye bedelleri ki tonda en az bir 30 lira bedel ortaya çıkıyor. Bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman aslında pancar fiyatı 290 lirayı geçiyor.

C pancar için de Türkiye´de tabi hiçbir fabrikanın uygulamadığı fiyatı uygulamak la birlikte en yüksek fiyat 150 lira olarak uyguluyoruz. Biliyorsunuz Türk Şeker 115 lira olarak uyguluyor yine. Onlardan farklı olarak yine pirim uyguluyoruz. Nakliyesini veriyoruz ve küspesinin bedelini ödüyoruz 70 lira üzerinden bunların hepsini üzerine koyduğumuz zaman C pancarının fiyatı da 199 liraya geliyor. 150  lira gibi görünen taban fiyat artı değerleri üzerine eklediğimiz zaman 199 liraya tekabül ediyor. Bunu Türkiye´de pek çok fabrika A pancarına uygulayabiliyor. Böyle bir durum söz konusu bizin asıl hedefimiz çiftçimizi kazandırmak olduğu için bu uygulamalardan memnuniyet duyuyoruz çiftçimizin memnun olduğunu görüyoruz. Helali hoş olsun diyoruz ellimizden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz.Tabi çiftçilerimizin de beklentileri oldukça yüksek bir noktaya geldi. Bu paralar inşallah bereketli olsun. Tabi bunlar yükümüzü artırıyor, sorumluluğumuzu artırıyor dedi.

Merkez Bölge,Boğazlıyan Bölge,Develi ve Yeşihisar Bölge çiftçilerinin  pancar bedelinin dağıtımı esnasında Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Harun Halıcı, Hurşit Dede, Halis Lektemur, Denetim Kurulu Üyeleri; Av.Kaan Savruk, Mehmet Güntay, Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın Yönetim Kurulu Üyeleri; Abdulkadir Güneş, Mustafa Demir, Nizamettin Çatak, Abdullah Borazan ve Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez de hazır bulundular.

Merkez Bölge pancar parası dağıtımı esnasında konuşan Abdulkadir Güneş, Bu çiftçimizin kazandığı para anasının ak sütü gibi helaldir. Başkanımız diyor ya işçinin, çiftçinin anlının teri kurumadan parasını ödeyeceğiz diyor. Başkanım da sözünün yerine getiriyor. Biz de hep beraber karar alıyoruz. Kampanya bitmeden ödüyoruz. Allah güle güle harcamayı nasip etsin, Allah kaza bela vermesin. Fabrikamızın, çiftçimizin birliğini, beraberliğini bozmasın. Siz üretmeye devam edeceksiniz, biz de başkanımızla birlikte burada sizi desteklemeye devam edeceğiz.
Kaynak:

PANCAR ÇİFTÇİSİNE ÇİFTE BAYRAM
PANCAR ÇİFTÇİSİNE ÇİFTE BAYRAM
Kayseri Şeker, sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçisine 11.5 Milyon TL kurban bayramı avansı ödendi.
BAŞKAN AKAY : ŞEKER SEKTÖRÜNÜ VE ÇİFTÇİSİNİ KAYSERİ ŞEKER   AYAKTA TUTACAK
BAŞKAN AKAY : ŞEKER SEKTÖRÜNÜ VE ÇİFTÇİSİNİ KAYSERİ ŞEKER AYAKTA TUTACAK
Kayseri Pancar Kooperatifi 65´inci mali genel kurulu yapıldı. Genel kurulda konuşan Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, "Pancar çiftçisini ve şeker sektörünü ayakta tutacak olan kuruluş Kayseri Şeker olacak" dedi.
BAŞKAN AKAY:”ÖZELLEŞTİRİLİP TESLİM EDİLMEYEN ŞEKER FABRİKALARI SEKTÖRDE KAOSA YOL AÇABİLİR”
BAŞKAN AKAY:”ÖZELLEŞTİRİLİP TESLİM EDİLMEYEN ŞEKER FABRİKALARI SEKTÖRDE KAOSA YOL AÇABİLİR”
Kayseri Şeker Fabrikası 63´üncü olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, özelleştirilen şeker fabrikaları sonrası sektörde oluşacak duruma vurgu yaparak, "Özelleştirilip, teslim edilemeyen şeker fabrikaları sektörde kaosa yol açabilir" dedi.
KAYSERİ ŞEKER BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR
KAYSERİ ŞEKER BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR
Kayseri Şeker Fabrikası, şeker pancarı tarımının bütün aşamalarında gerekli olan bilgi teknolojileri ve yazılımlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor.
TURHAL ŞEKER FABRİKASI RESMEN KAYSERİ ŞEKER´DE
TURHAL ŞEKER FABRİKASI RESMEN KAYSERİ ŞEKER´DE
Özelleştirme İdaresinden Kayseri Şeker bünyesine geçen Turhal Şeker Fabrikası sade bir törenle Kayseri Şeker´in hizmetine girmiş oldu.
KAYSERİ ŞEKER ÇİFTÇİ MECLİSİ TOPLANDI
KAYSERİ ŞEKER ÇİFTÇİ MECLİSİ TOPLANDI
Kayseri Şeker Fabrikası, 15´inci Çiftçi Meclisi toplantısını Kayseri, Yozgat, Sivas ve Nevşehir illerindeki 12 bölgeden 250 çiftçi temsilcisinin katılımıyla yaptı.
TURHAL ŞEKER FABRİKASININ KAYSERİ ŞEKER´E TESLİMİ ÖZELLEŞTİRME İDARESİNDE YAPILDI
TURHAL ŞEKER FABRİKASININ KAYSERİ ŞEKER´E TESLİMİ ÖZELLEŞTİRME İDARESİNDE YAPILDI
Turhal Şeker Fabrikasının Özelleştirme idaresinden Kayseri Şeker adına devir töreni Özelleştirme idaresi Başkanlığında yapıldı.
KAYSERİ ŞEKER´DEN 600 MİLYON TL´LİK YATIRIM
KAYSERİ ŞEKER´DEN 600 MİLYON TL´LİK YATIRIM
Kayseri Şeker tarafından 569 Milyon liraya alınan Turhal Şeker Fabrikası dışında yeni yatırımları ile birlikte 2018-2019 Kampanya dönemi için yatırım toplamının 600 Milyon lirayı bulacağı açıklandı.
KAYSERİ ŞEKER ÇALIŞANLARINA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ
KAYSERİ ŞEKER ÇALIŞANLARINA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ
Kayseri Şeker Fabrikası ve bağlı şirketlerde çalışan personele, Kayseri Şeker Fabrikası 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi.
BÜYÜKŞEHİR ÇİLEK FİDESİ DAĞITTI
BÜYÜKŞEHİR ÇİLEK FİDESİ DAĞITTI
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından organik çilek üretiminin desteklenmesi için çilek fidesi dağıtıldı.
OSB 3 YIL İÇİNDE 75 BİN AĞAÇ VE BİTKİ DİKTİ
OSB 3 YIL İÇİNDE 75 BİN AĞAÇ VE BİTKİ DİKTİ
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, OSB´nin çevre yönetimi hakkında yaptığı açıklamada 3 yıl içine 75 bin ağaç ve bitki diktiklerini ifade etti.
BAŞKAN AKAY:ŞEKER PANCARI STRATEJİK ÜRÜNDÜR,MUTLAKA KORUNMALIDIR
BAŞKAN AKAY:ŞEKER PANCARI STRATEJİK ÜRÜNDÜR,MUTLAKA KORUNMALIDIR
Kayseri Şeker Çiftçi Meclis´inde konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, "Şeker sektörü stratejik bir sektör olduğu için şeker pancarı da stratejik bir üründür. Şeker pancarının mutlaka korunması ve yaşaması gerekir" dedi.
KAREKODLU SATIŞLA  TARIM  İLAÇLARINDA  KAÇAKÇILIK ÖNLENECEK
KAREKODLU SATIŞLA TARIM İLAÇLARINDA KAÇAKÇILIK ÖNLENECEK
Kayseri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, bitkilerde kullanılan zirai ilaçlar ve diğer koruma ürünlerinin takip edilmesiyle ilgili karekodlu satış dönemine ilişkin açıklama yaptı
BAKAN ÖZHASEKİ,SÜS TAVUĞUNU BESLEDİ
BAKAN ÖZHASEKİ,SÜS TAVUĞUNU BESLEDİ
Kayseri´de düzenlenen 13. Tarım Fuarına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, masalarına getirilen bir süs tavuğunu elleri ile besledi.
13.TARIM FUARI KAYSERİ´DE AÇILDI
13.TARIM FUARI KAYSERİ´DE AÇILDI
Kayseri´de 13´üncüsü düzenlenen, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri´nden 14 ülkenin katılımıyla Uluslararası boyuta taşınan ´Tarım Fuarı´ açıldı.
13.KAYSERİ TARIM FUARI 8 MART´TA BAŞLIYOR
13.KAYSERİ TARIM FUARI 8 MART´TA BAŞLIYOR
Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, 13. Kayseri Tarım Fuarı öncesinde basın toplantısı düzenledi. İl Müdürü Özkan Kayacan Tarım Fuarını önemsediklerini belirterek, “8-11 Mart tarihleri arasında saat 10.00 ile 20.00´de fuar ziyaretçilerini bekleyecek” dedi.
  KAYSERİ ŞEKERDEN METEOROLOJİK VERİLER VE ŞEKER PANCARI TARIMI EĞİTİMİ
KAYSERİ ŞEKERDEN METEOROLOJİK VERİLER VE ŞEKER PANCARI TARIMI EĞİTİMİ
Kayseri Şeker tarafından Şeker Pancarı ekim kampanyası öncesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Meteoroloji 7.Bölge Müdürlüğü, ERÜ Seyrani Ziraat Fakültesinin de katkılarıyla Kayseri´de tarımsal meteorolojik veriler, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tarımsal faaliyetler için yeni uygulamaları ve şeker pancarı tarımında risk yönetimi ile ilgili seminer düzenlendi.
KAYSERİ ŞEKER AR-GE MERKEZİNE  SOLUCAN GÜBRESİ İÇİN PİLOT TESİS KURULDU
KAYSERİ ŞEKER AR-GE MERKEZİNE  SOLUCAN GÜBRESİ İÇİN PİLOT TESİS KURULDU
  Tarım arazilerinin ve toprağın dostu olarak bilinen solucan gübresi (vermikompost) deneme üretimlerinde başarıyı elde eden Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi için  Pilot tesis kuruldu.
KAYSERİ ŞEKER´DEN KATI ATIK VE ORGANOMİNERAL GÜBRE TESİSLERİNE TEKNİK GEZİ
KAYSERİ ŞEKER´DEN KATI ATIK VE ORGANOMİNERAL GÜBRE TESİSLERİNE TEKNİK GEZİ
Katı atık yönetimi konusunda hizmet veren teknolojiler sürekli olarak gelişmekte olduğu için atıkların yönetimi konusunda  Kayseri Şeker Yönetimi tarafından  da yeni stratejiler oluşturulmaya başlandı.
BAŞKAN AKAY ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANI ÖZHASEKİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BAŞKAN AKAY ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANI ÖZHASEKİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki´yi ziyaret etti.
KAYSERİ ŞEKER´DEN TBMM  TARIM KOMİSYONU BAŞKANINA ZİYARET
KAYSERİ ŞEKER´DEN TBMM  TARIM KOMİSYONU BAŞKANINA ZİYARET
  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanlığına seçilen AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu´nu makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
SİYASET
EĞİTİM-KÜLTÜR
SPOR
GÜNDEM
SİYASET
MAGAZİN-YAŞAM
SPOR
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Son Sayı
Önceki Sayılar
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ