Bugün, 21 Eylül 2021 Salı

KTO BAŞKANI GÜLSOY, İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.
KTO Başkanı Ömer Gülsoy, TİM'in açıkladığı mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, “TİM verilerine göre 2020 yılı için Kayseri ihracat rakamları mayıs ayı 112 milyon 790 bin dolar iken 2021 yılı Mayıs ayında 194 milyon 749  bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 72,6’dır. Kayseri serbest bölgemiz mayıs ayında 43 milyon 118 bin dolar ihracat yapmıştır. Kayseri’nin ihracatı toplam olarak 237 milyon 868 bin dolara çıkmış ve 2021 yılı dönemi döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak olmuştur.  Ayrıca, Almanya,  ABD, İngiltere ve Fas gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır.” diye konuştu.
Açıklanan rakamların artacağını belirten Gülsoy, "Normalleşme adımlarının 1 Haziran itibariyle başlamasıyla birlikte üretim ve ihracatın daha çok ivme kazanacağını düşünüyorum. Bu yıl için 3 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacağımıza inanıyorum. Giderek artan ihracat rakamlarımız bizleri bu konuda umutlandırmaktadır. Bu başarıya imza atan tüm ihracatçı üyelerimizi, çalışanlarını ve emeği olan herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki ülkemiz; güçlü yatırımları, üretimi, ihracat rakamları ile tüm tedarik zinciri açısından büyüme ve kalkınmada öncü olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.