Bugün, 21 Ekim 2021 Perşembe

KTO BAŞKANI GÜLSOY: OCAK AYI İHRACATI 235 MİLYON DOLARA ÇIKTI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak Ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak Ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Gülsoy, “Kayseri’nin Ocak ayı ihracatı toplam olarak 235 milyon dolara çıktı” dedi.
TİM tarafından açıklanan Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, ihracatta Ocak ayında büyük bir artış gözlendiğini ifade etti. Ocak 2021 ihracat verilerini değerlendiren Başkan Gülsoy, “TİM verilerine göre 2020 yılı için Kayseri İhracat rakamları Ocak Ayı 162 milyon 559 bin dolar iken 2021 yılı Ocak ayında 201 milyon 365 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 24 oranındadır. Kayseri Serbest Bölgemiz Ocak ayında 33 milyon 641 bin dolar ihracat yapmıştı. Kayseri’nin Ocak ayı ihracatı toplam olarak 235 milyon dolara çıktı. Kayseri dış ticaretine göre ise 2021 yılı Ocak döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak’tır. Almanya, İsrail, İngiltere, ABD gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır” diye konuştu.
Sektörler bazında Kayseri ihracat oranlarını da değerlendiren Gülsoy, "2021 yılı gerek Ocak ayı için Kayseri yerelinde Kuru Meyve ve Mamulleri, Hazır giyim ve Konfeksiyon, Diğer Sanayi Ürünleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Savunma ve Havacılık Sanayii sektörlerinde artış gerçekleşirken, Deri ve Deri Mamulleri, Yaş Meyve ve Sebze, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ile Madencilik Ürünleri sektörlerinde azalış gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.