MİLLİ SAVUNMA BAKANI CANİKLİ:HEM MÜTTEFİKLİK HEM TERÖRE DESTEK OLAMAZ
Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımı, ilk kez Kayseri 2´nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü´nde Airbus Türkiye´nin desteği ile yapıldı
Tarih: 22.2.2018 18:10:36/ 565okunma / 0yorum

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımı, ilk kez Kayseri 2´nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü´nde Airbus Türkiye´nin desteği ile yapıldı. Bakımların Türkiye´de yapılmasıyla daha önce yurt dışına ödenen uçak başına ortalama 900 bin euronun milli bütçede kalmasının sağlandığı belirtildi. Kayseri 2´nci Hava İkmal Bakım Merkezi Fasbat tesislerindeki törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Törende, terör örgütlerine destek olan ülkeleri eleştiren Bakan Canikli, "Hem müttefiklik hem de teröre destek vermek bir arada olamaz. Kim gelirse gelsin bu tehlike bertaraf edilecektir. Doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir ülkenin terör örgütüne destek vermemesi lazım. Destek verse bile hiçbir şey değişmeyecektir" dedi.

Türkiye´nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas Stratejik Ulaştırma uçağının bakımı Kayseri´de yapılarak milli ekonomiye katkı sağlandı. Ulaştırma, eğitim ve destek uçaklarının fabrika seviyesi bakım, onarım, modifikasyon ve modernizasyon faaliyetlerini yapan Kayseri 2´nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü bir ilke ev sahipliği yaptı. 1926 yılından bugüne faaliyetlerini sürdüren müdürlük, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımını ilk kez 2´nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü´nün imkânlarının yanı sıra Airbus Türkiye´nin destekleri ile gerçekleştirdi.
UÇAK BAŞI 900 BİN EURO BÜTÇEDE KALACAK
Buna göre, daha önce yurt dışında yapılan uçakların bakımı Türkiye´de de yapılabilecek ve aynı zamanda  yurt dışına ödenen uçak başına ortalama 900 bin euro da milli bütçede kalacak. Bu çalışma ile yurt dışında ortalama 6 ay süren bakımın 2 aydan daha kısa sürede tamamlanarak uçakların harekât etkinliğine katkı sağlandığı ifade edildi. 2´nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü´nün bu başarısı ile bundan sonraki süreçte üretimi tamamlanmış uçakların konfigürasyonunun güncellenmesi kabiliyetinin de kazanılabileceği ve bu konuda Airbus firması ile ortak çalışma yapılması konusunda da görüş alışverişinde bulunulup, bazı incelemelerin de yapıldığı kaydedildi.
Bu kapsamda, 2´inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü´nün 12´nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Fasbat tesislerinde ´A 400M C-L Seviyesi Bakım Tamamlanma Töreni´ yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Garnizon ve 2´nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanı Hava Tuğgeneral Hv. Plt. Ercan Teke, yüksek rütbeli subaylar, Milli Savunma Bakanlığı´nın üst düzey yöneticileri ve Airbus firması yöneticileri ile Kayseri protokolü katıldı.
´BU COĞRAFYA ZAYIF DEVLET KALDIRMIYOR´
Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Bugün yine Hava Kuvvetlerimizin gücüne güç katıldı. Her gün yeni bir başarıya şahit oluyoruz. A400M uçağının bakımlarını yaparak bu hale getiren yetkililere teşekkür ediyorum. Üzerinde yaşadığımız bu Anadolu coğrafyası en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bu coğrafya son dönemde mazlumların sığınma bölgesi olmuştur. Ne kadar mazlum insan varsa bu coğrafyaya gelmiş, burada birlikte güçlü olmuşuz. Hayatımızı devam ettiriyoruz. Bu coğrafya zayıf devlet kaldırmıyor. Gençliğimizde okuduğumuz kitaplarda ağabeylerimiz bize, 3 tarafımız denizlerle 4 tarafımız da düşmanlarla çevrilidir. Görüyoruz ki 4 tarafı çevrili düşmanlar bile az geliyor. Çok uzak coğrafyalardan bile geliyorlar. Şimdi ülkemizin güneyinde kilometrelerce öteden gelen ülkeler var. Niye buradasınız? Sanki orada aklımızla alay eder gibi birtakım cevaplar veriliyor. İşte orada IŞİD vardı onun için geldik diyorlar, sanki biz de inandık. Bunlar gittikleri hiçbir yere huzur getirmediler. Kan, gözyaşı ve ayırımcılık getirdiler" diye konuştu. Bakan Özhaseki konuşmasının devamında şöyle dedi:
"Bize kendi yandaşlarıyla birlikte ´Siz karışmayın, içinize dönün´ diyorlar. Bırakın ülkeleri şehirleri, mahalleleri bölmek istiyorlar. Son 3 yıl içinde PKK belası 40 yıldır vardı. IŞİD diye bir bela da vardı. Ona karşı da en büyük mücadeleyi Türk Silahlı Kuvvetleri vermiştir. Bilmiyorum ki dünyada bizim gibi bu belalarla uğraşan başka bir ülke var mı? Hiçbir Batı ülkesi bu belaya dayanamazdı. Çok şükür bu belaların üstesinden geliyoruz. Afrin´de dünyaya hayretler verecek şekilde harekâtımız devam ediyor. Oradaki kardeşlerimize Allah yardımcı olsun. Allah bize şehit haberi aldırmasın. Orada dostlarımıza güven, düşmanımıza korku veriyoruz."
´SAVUNMA İÇİN ALTYAPIYA SAHİP OLMAMIZ ÖNEMLİ´
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise törende yaptığı konuşmada projede emeği geçenlere teşekkür etti. Bakan Canikli, şunları kaydetti:
"Bu uçağın kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gerçekten çok önemli bir kazanım. Askeri fabrikalarımıza başka tasarımların yapılmasının önünü açacaktır. Bir ülkeye helikopter simülatör açılışı için ziyaretimizde, kullanıcılar, bu helikopter Türkiye üretimi değil ama bu simülatör Türkiye´nin üretimi. Biz bu simülatörü kullanmadan önce helikopterin yüzde 50 özelliklerini kullandığımızı öğrendik. Bu bize aktarıldığında gurur duyduk. Özellikle vatan topraklarının savunulması için en azından asgari seviyede ihtiyaç duyulan silah sistemlerinin yerli ve milli imkânlarla üretilebiliyor olması gerekiyor. Böyle bir imkân yoksa ülkenin egemenliğinin korunması kolay değildir. Çünkü Türkiye bunu sayısız kereler yaşadı ve karşı karşıya kaldı. İhtiyacımız olduğu zaman bile dost olduğumuzu ülkeler bile peşin parayla bile bunu sağlamaya tereddüt edebiliyorlar. Resmi olarak değil ama hayati önem taşıyan yedek parçaları kolaylıkla sağladığımız dönemler vardı ama şimdi bunu almakta güçlük çekiyor. Eğer bu operasyonda kullandığımız mühimmatları yerli olarak kullanmamış olsaydık yedek parça temininde güçlük yaşayacaktık. O nedenle bu toprakların savunulabilmesi için altyapıya sahip olmamız çok önemli. Son 15 yılda ülkemiz çok önemli adımlar attı."
´ZEYTİN DALI´NIN AMACI, AHLAKSIZ OPERASYONU ENGELLEMEK´
Türkiye´nin bulunduğu coğrafyanın yeniden şekillendirilmeye çalışıldığını belirten Canikli, şunları söyledi:
"Şu anda içinde bulunduğumuz dönem çok kritik bir dönem. Nedeni ne olursa olsun bu coğrafya yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Bu şekillendirmeden Türkiye´den başka bir organizasyona aktarılması isteniyor. Ahlaksızca Türkiye´nin toprakları başka bir yapıya aktarılmaya çalışılıyor. Bugün Zeytin Dalı operasyonun amacı aslında bu ahlaksız operasyonu engellemek. Çok önemli aşamadayız. Türkiye üzere planladıkları operasyonu yapamayacaklar. El Bab operasyonu Türkiye´ye yönelik operasyonda başarılı olamayacaklarının en önemli örneğidir. Zeytin Dalı operasyonu da onun takibi anlamına geliyor. Bu terör örgütlerinin Türkiye için oluşturduğu tehlikenin bertaraf edilmesidir. O nedenle bugün Afrin´de YPG-PYD´den ibaret olan bir terör örgütünün bertaraf edilmesidir. Herkesin olayı bu şekilde değerlendirmesi gerekir. Bu Amerika Birleşik Devleri için de geçerlidir. YPG-PYD bir terör örgütüdür. YPG ya da PYD´nin bir şekilde meşrulaştırmaya çalışması beyhude bir çalışmadır. Akıl ve mantıkla bağdaştırılması mümkün olmayan bir çabadır. Dolaysıyla müttefiklerimizin terör örgütleri ile o fotoğrafların ortadan kaldırılması karşısında başka bir seçenek yoktur."
´
Canikli, sorunun Türkiye´nin dostlarının terör örgütleri ile görüntü vermesi olduğunu ifade edip, şöyle konuştu:
"Buradaki sorun dostlarımızın terör örgütleri ile görüntü vermesidir. Bunun sürdürülebilir olmadığını ifade etmek istiyorum. Terör örgütü olan bir yapıyla ne amaçla olursa olsun ittifak edemezsiniz. En temel insan haklarını, değerlerini bu yola ihlal ediyorsunuz. Beklentimiz bütün dünyadan ve müttefiklerimizin bugüne kadar terör örgütlerine verdikleri desteği sonlandırmaları, ortaklığı bitirmeleri, silah ve mühimmatları da toplamalarıdır. Onun dışında bir çözüm mümkün değildir. Türkiye toprak bütünlüğü için bedeli ne olura olsun güvenliği tehlikeye düşüren yapıları bertaraf etmek için mücadele edecektir. O terörist yapıları ortadan kaldırmak zorundayız. Terör örgütleri ile iş tutanlar da mazlum milletleri karşısına almış olur. Artık müttefiklerimizin bu terör örgütlerinden kurtulma durumuna gelmesi gerekir. Bu konuda Türkiye elinden ne geliyorsa yapacaktır. Bu konuda hamle yapmada güçlük çekiliyorsa bu konuda o adımları biz atmada yardımcı oluruz. Hem müttefiklik hem de teröre destek vermek bir arada olamaz. Kim gelirse gelsin bu tehlike bertaraf edilecektir. Doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir ülkenin terör örgütüne destek vermemesi lazım. Destek verse bile hiçbir şey değişmeyecektir. Suriye rejiminin Afrin´e girdiği ile ilgili iddialar var. Suriye rejiminin sonucu değiştirme kapasitesi yoktur. Terörün yanında kim olursa o da bizim hedefimiz olacaktır. Sorumlu aranacaksa senin teröristin yanında ne işi vardı dememiz gerekir. Teröre destek veren gruplar bizim hedefimiz haline gelecektir."
Kaynak:

FEYZİOĞLU:GİRİŞ SINAVLARINI GETİRMEK ÜZEREYİZ
FEYZİOĞLU:GİRİŞ SINAVLARINI GETİRMEK ÜZEREYİZ
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Mesleğimizin en acil ihtiyacı olan giriş sınavlarını hep birlikte getirmek üzereyiz.
HİSARCIKLIOĞLU:BU TEKER BU TÜMSEKTE KALMAZ
HİSARCIKLIOĞLU:BU TEKER BU TÜMSEKTE KALMAZ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomideki çalkantılı sürecin geçici olduğunu belirterek, ´´Hepimiz Türkiye için varız.
KTO BAŞKANI SAVUNMA SANAYİ MECLİS TOPLANTISINA KATILDI
KTO BAŞKANI SAVUNMA SANAYİ MECLİS TOPLANTISINA KATILDI
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kırıkkale Makine ve Kimya Endüstrisi´nde yapılan Türkiye Savunma Sanayi Meclis Toplantısı´na katıldı.
KALDER BAŞKANI PİLAVCI;´ENDÜSTRİ 4.0´Ü YAKALAMALAYIZ
KALDER BAŞKANI PİLAVCI;´ENDÜSTRİ 4.0´Ü YAKALAMALAYIZ
Türkiye Kalite Derneği (KALDER) tarafından Kayseri´de ´4´üncü Erciyes Mükemmellik Zirvesi´ gerçekleştirildi.
KAYSERİSPOR´A İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ZİYARET
KAYSERİSPOR´A İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ZİYARET
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ´Sağlık için spor´ etkinliği çerçevesinde İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ve berberindekiler Kayserispor´u ziyaret etti.
AÇIK: EKMEĞE ZAM YAMADAN ÜRETİME DEVAM EDECEĞİZ
AÇIK: EKMEĞE ZAM YAMADAN ÜRETİME DEVAM EDECEĞİZ
Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Endüstriyel Fırıncılar Birliği Üyesi Selim Açık, dolarda artış nedeniyle ekmek girdilerinin yüzde 40 arttığını, ancak buna karşın zam yapmadan üretime devam edeceklerini söyledi.
TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULUNDAN BAŞKAN HİSARCIKLIOĞLU´NA ZİYARET
TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULUNDAN BAŞKAN HİSARCIKLIOĞLU´NA ZİYARET
Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İl Başkanları, M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi.
ERDOĞAN, KAYSERİ´DE KONUŞTU
ERDOĞAN, KAYSERİ´DE KONUŞTU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nevşehir´den sonra geldiği Kayseri´de Cumhuriyet Meydanı´nda yapılan mitingde konuştu.
ERDOĞON:BUNLAR,PENSİLVANYA´DAKİ ŞARLATANA TÜRKİYE´Yİ SUNMA DERDİNDE
ERDOĞON:BUNLAR,PENSİLVANYA´DAKİ ŞARLATANA TÜRKİYE´Yİ SUNMA DERDİNDE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afrin´i teröristlere dar eden komutanlarımızın apoletlerini sökme dertleri var bunların. Apoletleri sökemezsin. Bunlar, Pensilvanya´daki şarlatana Türkiye´yi altın tepsi içinde sunma derdindeler" dedi. C
KIZILAY GENEL BAŞKANI KINIK:GÜNEY SINIRINDA 150 BİN İNSANA HİZMET VERİYORUZ
KIZILAY GENEL BAŞKANI KINIK:GÜNEY SINIRINDA 150 BİN İNSANA HİZMET VERİYORUZ
Türk Kızılay´ı Genel Başkanı Kerem Kınık, "Türkiye´nin güney sınırı ve Suriye´nin kuzeyinde İdlib, Afrin Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde yaklaşık 40 mülteci kampını destekliyoruz.
KAYSERİ ŞEKER İLK 100´DE
KAYSERİ ŞEKER İLK 100´DE
İstanbul Sanayi Odası´nın 2017 araştırma sonuçlarına göre, Türkiye´nin en büyük sanayi 500 sanayi kuruluşu arasında Kayseri Şeker üretimden satışlar sıralamasında ilk 100 arasına girdiği açıklandı.
AKŞENER:BU EKONOMİYİ BUNLAR YÖNETEMEZ DURUMDALAR
AKŞENER:BU EKONOMİYİ BUNLAR YÖNETEMEZ DURUMDALAR
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bu ekonomiyi bunlar yönetemez durumdalar. Erdoğan yorgun otobüs şoförü gibi. Allah´ın izniyle 24 Haziran akşamı, yorgun, sürekli kafası düşen bu şoförü evine dinlenmeye göndereceğiz" dedi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAYSERİ´DE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAYSERİ´DE
Cimhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile ilgili olarak, "Şimdi birileri çıkmış diyorlar ya ´Cumhurbaşkanı adayı ekonomiyi iyi bilecek, Cumhurbaşkanı adayı yatırımları ile tanınmış olacak´ Nerede o aday? Ziya Paşa, ´Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri´ diyor. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Bilemiyorum ana muhalefetin adayı neyi ile milletin karşısında" dedi.
BAŞBAKAN YILDIRIM:ANA MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ ADAYIM DİYEMEDİ´
BAŞBAKAN YILDIRIM:ANA MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ ADAYIM DİYEMEDİ´
Kayseri´da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu eleştirerek, "Ana muhalefet partisi lideri, Cumhurbaşkanlığına adayım diyemedi.
KAYSERİ,CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A HAZIR
KAYSERİ,CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´A HAZIR
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Kayseri Cumhuriyet Meydanı´nda saat 14.30´da halka hitap edecek.
CUMHURİYET HALK PARTİSİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI KAYSERİ´DE YAPILDI
CUMHURİYET HALK PARTİSİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI KAYSERİ´DE YAPILDI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri´de 81 il başkanıyla bir araya geldiği toplantıda, il başkanlarına ülkede 5 temel sorun olduğunu belirterek, bu sorunları anlattı. Kılıçdaroğlu il başkanların illerine giderek ükeninin durumunu halka anlatmalarını söyledi.
SAVUNMA SANAYİİ  MÜSTEŞARLIĞI DAİRE BAŞKANI UÇAR:2018´DE  HEDEF İNSANSIZ KARA ARAÇLARI
SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI DAİRE BAŞKANI UÇAR:2018´DE HEDEF İNSANSIZ KARA ARAÇLARI
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, "Ülkemiz, ANKA, SİHA ve İHA´larda yüzde 90- 95 yerlilik seviyesine ulaşmış bulunmaktadır. 2018´de de insansız kara araçları hedefimize yönelik çalışacağız. 2 farklı kategoride yarışma yapacağız" dedi.
´"DOĞU TÜRKİSTAN´DA YASANAN VAHSET DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YAŞANMIYOR"
´"DOĞU TÜRKİSTAN´DA YASANAN VAHSET DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YAŞANMIYOR"
Dogu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Kaşgar´a bağlı Barın köyünde 28 yıl önce yapılan katliamın yıl dönümünde, basın açıklaması yaptı.
ALİ DAĞINDAKİ TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
ALİ DAĞINDAKİ TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
Kayseri´deki Ali Dağı´nda düzenlenen Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 1´inci Etap Yarışması, sona erdi. Dereceye giren yarışmacılar, Ali Dağı´nda uçmanın heyecan verici olduğunu söyledi.
CHP İL BAŞKANLARI TOPLANTISINI KAYSERİ´DE YAPACAK
CHP İL BAŞKANLARI TOPLANTISINI KAYSERİ´DE YAPACAK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanları toplantısını 27- 28 Nisan tarihlerinde Kayseri´de yapacak.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ÖZHASEKİ: İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 220 MİLYARLIK PORTFÖYÜMÜZ VAR
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ÖZHASEKİ: İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 220 MİLYARLIK PORTFÖYÜMÜZ VAR
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye´nin inşaat sektöründe atakta olduğunu belirterek, "İlk 250 firma arasında 50´ye yakın Türk firması var. 90´lı yıllarda Libya´da başlayan dışarıda iş yapabilme kabiliyeti bugün zirveye yaklaşıyor.
SİYASET
EĞİTİM-KÜLTÜR
SPOR
GÜNDEM
SİYASET
MAGAZİN-YAŞAM
SPOR
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ