“ÖLÜMCÜL KAZALARIN YÜZDE 50´Sİ SALDIRGAN SÜRÜŞTEN KAYNAKLI”
Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölüm ve Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş´ın yaptığı Saldırgan sürüş ve saldırgan Sürücüler´ konulu araştırmada ilginç bilgilere yer verildi. Araştırmada, ölümcül kazaların yüzde 50´sinin saldırgan sürüş nedeniyle meydana geldiği belirtildi.
Tarih: 25.9.2018 15:56:01/ 145okunma / 0yorum

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölüm ve Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş´ın yaptığı Saldırgan sürüş ve saldırgan Sürücüler´  konulu araştırmada ilginç bilgilere yer verildi. Araştırmada, ölümcül kazaların yüzde 50´sinin saldırgan sürüş nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Erkek sürücülerin kadın sürücülere oranla daha saldırgan olduğu ifade edildi.
Son günlerde televizyonda, gazetelerde veya sosyal medyada, ´Arabayı neden önümüze kırdın´ diyerek otomobillerin önünü kesip levye, anahtar takımı ve bıçak gibi keskin cisimlerle diğer sürücünün dövüldüğü, yaralandığı, hastanelik edildiği, otomobilin lastiklerinin kesildiği, aynalarının kırıldığı haberlerinin ön plana çıktığına dikkat çekilen araştırmada, şu görüşlere yer verildi :
"Sürüş en yaygın tüketim davranışlarından birisidir. Özelikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafik sizi oldukça meşgul edecektir. Bu yoğun trafikte aracı kullanan kişi eğer sizseniz, diğer araç sürücülerinden kaynaklanan hataları da düşündüğünüzde gününüz kabusa dönebilir. Saldırgan (Agresif) sürüş diğer kişilerin veya mülklerin tehlikeye girmesine yol açan hareketli trafik suçlarını işleyen bir kişinin davranışı olarak tanımlanır. Saldırgan sürüş, bir motorlu taşıtın diğerlerine bakmaksızın güvensiz ve düşmanca bir şekilde kullanılmasıdır. Kasıtlı olarak ve kötü niyetle yapılan veya güvenliği gözardı eden herhangi bir güvensiz sürüş davranışı, saldırgan sürüş anlamına gelmektedir. Saldırgan sürüş davranışlarına örnek olarak; yoğun trafikte sık ya da güvensiz şerit değişiklikleri yapmak, sinyal vermemek ya da yol hakkını vermemek, trafik kontrolünü hiçe saymak veya diğer arabanın dibinden gitmek, başka bir sürücünün önüne geçip sonra yavaşlamak, diğer sürücüleri cezalandırmak için farları veya frenleri kullanmak gibi trafikte hoyratça manevralar yapmak ve her türlü taciz ve rekabetçi davranışlarda bulunmak verilebilir. Çarpışmalar 3 ila 33 yaş arasındaki insanlar için önde gelen ölüm nedenidir. Ölümcül çarpışmaların ilk 12 nedeni arasında saldırgan sürüş yer almaktadır. Ölümcül çarpışmaların yüzde 50´den fazlası saldırgan sürüşten kaynaklanmaktadır."
ERKEK SÜRÜCÜLER DAHA SALDIRGAN
Araştırmada, kızgın sürücülerin yolları kendi özel mülkü olarak algılayan, kimliğini arabası ile ilişkilendiren, kızgın, saldırgan, rekabetçi, ben-merkezci, kuralları ve yasaları ihlal etmekten huzursuzluk duymayan, sorumsuz kişiler olduğu belirtildi. Erkeklerin daha saldırganca araç kullandıkları ifade edilen araştırmada, şu bilgilere yer verildi:
"Erkeklerin kadınlardan daha saldırganca sürüş eğiliminde olduğu ve erkeklerin arabalarını kendilerinin bir uzantısı gibi gördüğü bilinmektedir. Arabalarını kendilerinin öz-kimliğinin bir yansıması olarak algılayan sürücüler yolda daha saldırgan davranıyor ve yasaları çiğniyorlar. Kompulsif eğilimleri olanlar (kişinin iradesine rağmen belli bir şekilde davranmaya zorlanması) potansiyel sonuçları göz ardı ederek daha saldırganca sürüşte bulunuyorlar. Mal varlığına çok önem veren ve materyalist olan kişilerin saldırganca sürme eğilimi daha da artmaktadır. Saldırgan sürüşün aşırı kalabalık yol ağlarına bir tepki olduğu da söylenmektedir. Saldırgan sürüşte eğitim ve deneyimin rolü de vardır. Yollarda birçok sürücü daha genç veya çok az eğitim veya deneyime sahip. Kendi öz-kimliğini oluşturma aşamasında olan gençler, kendi arabalarını ve sürüş becerilerini gösterme ihtiyacını diğerlerinden daha fazla hissederler. Ayrıca kendilerinden daha fazla emin olup, umursamaz tarzdaki sürüşlerinin riskli taraflarını görmezden gelirler. Yasalarla sorun yaşayan kişilerde saldırgan sürücü olma olasılıkları daha yüksektir. Zaman baskısı yaşamanın saldırgan sürüşe neden olduğu, saldırganca otomobil kullanarak kontrolü kendi ellerinde bulundurmaya çalıştığı, saldırganca sürmesinin nedeni olarak ta kendince haklı bahaneler ürettikleri belirtilebilir.´´
ÖFKELİ VE SALDIRGAN SÜRÜCÜDEN NASIL KORUNULUR?
Araştırmada ayrıca, öfkeli ve saldırgan sürücülerden korunmanın yolları dö şöyle sıralandı:
"Siz saldırgan bir sürücü olmaktan kaçının. İlk olarak, temkinli, düşünceli bir sürücü olun. Başka bir sürücüyü tahrik edebilecek bir durum yaratmaktan kaçının. Yolun kurallarına uyun. Aradaki mesafeyi koruyun. Sol şeritte iseniz ve birisi geçmek istiyorsa, hareket edin ve sürücünün sizi geçmesine izin verin. Başka bir sürücüye ışıkları yanıp söndürmeyin. Dönüş sinyallerini kullanın. Kornayı idareli olarak kullanın. Duygularınızı kontrol edin. Hayal kırıklıklarını diğer sürücülere çıkarmayın. Önceden plan yapın ve gecikmeleri hesaba katarak yeterli süre ayırın. Kendi sürüşünüze odaklanın. Uygunsuz el, yüz veya kol hareketleri yapmayın. Bağırmak, direksiyona vurmak ve kafanızı sallamak trafik akışını hızlandıramaz. Kızgın bir sürücü ile karşılaşırsanız, bir çatışmayı tetikleyerek daha da kötüleştirmeyin. Kızgın sürücülerle göz temasından kaçının. Eğer karşı karşıya kalırsanız, mümkün olduğunca sakin ve saygılı kalın. Güvenliğiniz için endişeleniyorsanız, 155´i arayın. Otoparklarda düşünceli olun. Birden fazla alana değil, tek bir noktaya park edin. Kapının yanında yanınıza araba vurmamaya dikkat edin.
Kaynak:

KAMERADAKİ MERDİVENLİ HIRSIZLIĞIN ŞÜPHELİLERİ YAKALANDI
KAMERADAKİ MERDİVENLİ HIRSIZLIĞIN ŞÜPHELİLERİ YAKALANDI
Kayseri´de merdiven dayayarak girdikleri evden 270 tespih, 25 yüzük, 6 bin 500 TL ve av tüfeği çalan 3 hırsız, polis tarafından yakalandı.
KAYSERİ´DE 10 NUMARA YAĞ İMALATHANESİNE BASKIN
KAYSERİ´DE 10 NUMARA YAĞ İMALATHANESİNE BASKIN
Kayseri´de 10 numara yağ üreten imalathaneye yapılan baskında 400 litre yağ ele geçirildi.
BABA VE OĞLUNU ÖLDÜREN ÇOBANA 2 KEZ MÜEBBET
BABA VE OĞLUNU ÖLDÜREN ÇOBANA 2 KEZ MÜEBBET
Kayseri´nin Sarıoğlan ilçesinde pusu kurup, otomobillerine ateş açarak Bülent Aslan (35) ve oğlu Yusuf Can Aslan´ı (11) öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan Soner Somuncu (34), 1´i ağırlaştırılmış 2 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
KAYSERİ´DE 2 POLİSE FETÖ´DEN 7 YIL 6´ŞAR AY HAPİS
KAYSERİ´DE 2 POLİSE FETÖ´DEN 7 YIL 6´ŞAR AY HAPİS
Kayseri´de FETÖ/PDY davasında tutuklu yargılanan meslekten ihraç 4´üncü sınıf Emniyet Müdürü Nihat Y. ile emekli polis Orhan Ş., 7 yıl 6´şar ay hapis cezasına çarptırıldı.
KAYSERİ´DE FETÖ OPERASYONU:10 GÖZALTI
KAYSERİ´DE FETÖ OPERASYONU:10 GÖZALTI
Kayseri´de polisin düzenlediği FETÖ/PDY operasyonunda, 10 kişi gözaltına alındı.
KAYSERİ´DE FETÖ SORUŞTURMASINDA 13 ŞÜPHELİ ADLİYEDE
KAYSERİ´DE FETÖ SORUŞTURMASINDA 13 ŞÜPHELİ ADLİYEDE
Ankara merkezli 76 ilde düzenlenen FETÖ/PDY operasyonu kapsamında Kayseri´de gözaltına alınan 26 eski komiser yardımcısından 13´ü adliyeye sevk edildi.
AMCA İLE YEĞEN DEMİR ÇUBUĞUN ELEKTRİK TELLERİNE DEĞMESİYLE YARALANDI
AMCA İLE YEĞEN DEMİR ÇUBUĞUN ELEKTRİK TELLERİNE DEĞMESİYLE YARALANDI
Kayseri´nin Melikgazi ilçesinde, Kerem T. (34) ile yeğeni Muhammed T. (15), inşaat halindeki evde 2´nci kata uzattıkları demir çubuğun elektrik tellerine değmesi ile akıma kapılarak yaralandı.
FUHUŞ ÇETESİNİN ŞİFRELERİ;´AMCALAR,ŞEKER´
FUHUŞ ÇETESİNİN ŞİFRELERİ;´AMCALAR,ŞEKER´
Kayseri´de 9´u yabancı uyruklu 1´i Türk, 10 kadına fuhuş yaptırdıkları ve fuhşa yer temin ettikleri iddiasıyla tutuklanan 5 kişinin, telefonla bağlantı kuran kişilerle polis için ´amcalar´, kadınlar için ise ´şeker´ gibi şifrelerle konuştukları belirlendi.
KAYSERİ´DE SAHTE PARALARLA YAKALANAN 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
KAYSERİ´DE SAHTE PARALARLA YAKALANAN 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Kayseri´de, polis tarafından yapılan aramada üzerlerinde 100 TL´lik 54 sahte banknot bulunan Mustafa D. (38) ve Sebahattin T. (66), gözaltına alındı.
SAHTE ALTINLARLA KUYUMCULARI DOLANDIRDI
SAHTE ALTINLARLA KUYUMCULARI DOLANDIRDI
Kayseri ve Şanlıurfa´da kuyumculara sahte altın vererek karşılığında gerçek altın ve para alan R.A. (31), Kahramanmaraş´ta yakalandı.
DEDEYE 5,PARASINI GASETMEK İSTEYİNCE VURDUĞU TORUNUNA 8 YIL HAPİS
DEDEYE 5,PARASINI GASETMEK İSTEYİNCE VURDUĞU TORUNUNA 8 YIL HAPİS
Kayseri´de Mehmet Çakır (79) ile parasını gasbetmek isteyince tüfekle vurduğu torunu Furkan Cingöz (23), karar duruşmasında hakim karşısına çıktı.
ORTAĞINI ÖLDÜREN ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
ORTAĞINI ÖLDÜREN ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
Kayseri´de ortağı Mehmet Özet´i atüfeğiyle vurarak öldüren, ardından sevk edildiği mahkemece tutuklanan Mustafa Murat, polisteki ifadesinde, ortaklıktan ayrılmak istediği için ortağı ile aralarının açıldığını söyledi.
YAPILAN BASKINDA 167 PARÇA TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
YAPILAN BASKINDA 167 PARÇA TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
Kayseri´de tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda 1 kişi gözaltına alınırken, evde yapılan aramada 167 parça tarihi eser ele geçirildi.
FETÖ´DEN YARGILANAN ESKİ İLÇE BAŞKANI BERAAT ETTİ
FETÖ´DEN YARGILANAN ESKİ İLÇE BAŞKANI BERAAT ETTİ
Kayseri´de AK Parti eski Sarıoğlan İlçe Başkanı Savaş Gökçe, tutuksuz yargılandığı FETÖ/PDY davasında beraat etti.
KAYSERİ´DE ŞÜPHELİ VALİZ FÜNYE İLE PATLATILDI
KAYSERİ´DE ŞÜPHELİ VALİZ FÜNYE İLE PATLATILDI
Kayseri´de otobüs durağında unutulan valiz paniğe neden oldu.
BALDIZ CİNAYETİ SANIĞINA ÖMÜR BOYU HAPİS
BALDIZ CİNAYETİ SANIĞINA ÖMÜR BOYU HAPİS
Kayseri´de 16 yaşında kaybolan ve 12 yılın sonunda cinayete kurban gittiği ortaya çıkan Filiz Karadavut´u öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan enişte Umut Çakırer (38), son kez hakim karşısına çıkarıldı.
‘AVCI´ LAKAPLI SERİ KATİLE,AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS
‘AVCI´ LAKAPLI SERİ KATİLE,AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS
Kayseri´de aralarında kardeşinin de bulunduğu 7 kişiyi öldüren, tahliye olduktan sonra da geçen yıl özel güvenlik görevlisi Sami Yılmaz´ı (47) pompalı tüfekle vurarak öldüren ´Avcı´ lakaplı Hamdi Kayapınar (39), ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
ASANSÖR FİRMASINDA 165 PARÇA TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
ASANSÖR FİRMASINDA 165 PARÇA TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ
Kayseri ´de asansör satışı yapılan bir firmaya düzenlenen baskında, farklı dönemlere ait 165 parça tarihi eser ele geçirildi.
SUÇÜSTÜ YAKALANAN AKÜ HIRSIZI TUTUKLANDI
SUÇÜSTÜ YAKALANAN AKÜ HIRSIZI TUTUKLANDI
Kayseri´de de Melikgazi ilçesinde otomobil ve kamyonların aküsünü çalan Nihat Ö. suçüstü yakalanarak tutuklandı.
KAZADA ÖLEN KIZININ BAŞINDA GÖZYAŞI DÖKTÜ
KAZADA ÖLEN KIZININ BAŞINDA GÖZYAŞI DÖKTÜ
Kayseri´nin İncesu ilçesinde otomobil ile TIR´ın kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada, otomobil sürücüsü Cuma Uluçay (32) ve yanında bulunan Merve Kılıç (26) hayatını kaybetti.
BORÇ CİNAYETİ ZANLISI YAKALANDI
BORÇ CİNAYETİ ZANLISI YAKALANDI
Kayseri´de borç- alacak nedeniyle çıkan tartışmada Musa İlhan´ı göğsünden bıçaklayarak öldüren Mehmet K. (28) ve olay sırasında yanında bulunan H.B. (48), polis tarafından yakalandı.
SİYASET
EĞİTİM-KÜLTÜR
SPOR
GÜNDEM
SİYASET
MAGAZİN-YAŞAM
SPOR
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Son Sayı
Önceki Sayılar
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ