“ÖLÜMCÜL KAZALARIN YÜZDE 50´Sİ SALDIRGAN SÜRÜŞTEN KAYNAKLI”
Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölüm ve Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş´ın yaptığı Saldırgan sürüş ve saldırgan Sürücüler´ konulu araştırmada ilginç bilgilere yer verildi. Araştırmada, ölümcül kazaların yüzde 50´sinin saldırgan sürüş nedeniyle meydana geldiği belirtildi.
Tarih: 25.9.2018 15:56:01/ 100okunma / 0yorum

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölüm ve Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş´ın yaptığı Saldırgan sürüş ve saldırgan Sürücüler´  konulu araştırmada ilginç bilgilere yer verildi. Araştırmada, ölümcül kazaların yüzde 50´sinin saldırgan sürüş nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Erkek sürücülerin kadın sürücülere oranla daha saldırgan olduğu ifade edildi.
Son günlerde televizyonda, gazetelerde veya sosyal medyada, ´Arabayı neden önümüze kırdın´ diyerek otomobillerin önünü kesip levye, anahtar takımı ve bıçak gibi keskin cisimlerle diğer sürücünün dövüldüğü, yaralandığı, hastanelik edildiği, otomobilin lastiklerinin kesildiği, aynalarının kırıldığı haberlerinin ön plana çıktığına dikkat çekilen araştırmada, şu görüşlere yer verildi :
"Sürüş en yaygın tüketim davranışlarından birisidir. Özelikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafik sizi oldukça meşgul edecektir. Bu yoğun trafikte aracı kullanan kişi eğer sizseniz, diğer araç sürücülerinden kaynaklanan hataları da düşündüğünüzde gününüz kabusa dönebilir. Saldırgan (Agresif) sürüş diğer kişilerin veya mülklerin tehlikeye girmesine yol açan hareketli trafik suçlarını işleyen bir kişinin davranışı olarak tanımlanır. Saldırgan sürüş, bir motorlu taşıtın diğerlerine bakmaksızın güvensiz ve düşmanca bir şekilde kullanılmasıdır. Kasıtlı olarak ve kötü niyetle yapılan veya güvenliği gözardı eden herhangi bir güvensiz sürüş davranışı, saldırgan sürüş anlamına gelmektedir. Saldırgan sürüş davranışlarına örnek olarak; yoğun trafikte sık ya da güvensiz şerit değişiklikleri yapmak, sinyal vermemek ya da yol hakkını vermemek, trafik kontrolünü hiçe saymak veya diğer arabanın dibinden gitmek, başka bir sürücünün önüne geçip sonra yavaşlamak, diğer sürücüleri cezalandırmak için farları veya frenleri kullanmak gibi trafikte hoyratça manevralar yapmak ve her türlü taciz ve rekabetçi davranışlarda bulunmak verilebilir. Çarpışmalar 3 ila 33 yaş arasındaki insanlar için önde gelen ölüm nedenidir. Ölümcül çarpışmaların ilk 12 nedeni arasında saldırgan sürüş yer almaktadır. Ölümcül çarpışmaların yüzde 50´den fazlası saldırgan sürüşten kaynaklanmaktadır."
ERKEK SÜRÜCÜLER DAHA SALDIRGAN
Araştırmada, kızgın sürücülerin yolları kendi özel mülkü olarak algılayan, kimliğini arabası ile ilişkilendiren, kızgın, saldırgan, rekabetçi, ben-merkezci, kuralları ve yasaları ihlal etmekten huzursuzluk duymayan, sorumsuz kişiler olduğu belirtildi. Erkeklerin daha saldırganca araç kullandıkları ifade edilen araştırmada, şu bilgilere yer verildi:
"Erkeklerin kadınlardan daha saldırganca sürüş eğiliminde olduğu ve erkeklerin arabalarını kendilerinin bir uzantısı gibi gördüğü bilinmektedir. Arabalarını kendilerinin öz-kimliğinin bir yansıması olarak algılayan sürücüler yolda daha saldırgan davranıyor ve yasaları çiğniyorlar. Kompulsif eğilimleri olanlar (kişinin iradesine rağmen belli bir şekilde davranmaya zorlanması) potansiyel sonuçları göz ardı ederek daha saldırganca sürüşte bulunuyorlar. Mal varlığına çok önem veren ve materyalist olan kişilerin saldırganca sürme eğilimi daha da artmaktadır. Saldırgan sürüşün aşırı kalabalık yol ağlarına bir tepki olduğu da söylenmektedir. Saldırgan sürüşte eğitim ve deneyimin rolü de vardır. Yollarda birçok sürücü daha genç veya çok az eğitim veya deneyime sahip. Kendi öz-kimliğini oluşturma aşamasında olan gençler, kendi arabalarını ve sürüş becerilerini gösterme ihtiyacını diğerlerinden daha fazla hissederler. Ayrıca kendilerinden daha fazla emin olup, umursamaz tarzdaki sürüşlerinin riskli taraflarını görmezden gelirler. Yasalarla sorun yaşayan kişilerde saldırgan sürücü olma olasılıkları daha yüksektir. Zaman baskısı yaşamanın saldırgan sürüşe neden olduğu, saldırganca otomobil kullanarak kontrolü kendi ellerinde bulundurmaya çalıştığı, saldırganca sürmesinin nedeni olarak ta kendince haklı bahaneler ürettikleri belirtilebilir.´´
ÖFKELİ VE SALDIRGAN SÜRÜCÜDEN NASIL KORUNULUR?
Araştırmada ayrıca, öfkeli ve saldırgan sürücülerden korunmanın yolları dö şöyle sıralandı:
"Siz saldırgan bir sürücü olmaktan kaçının. İlk olarak, temkinli, düşünceli bir sürücü olun. Başka bir sürücüyü tahrik edebilecek bir durum yaratmaktan kaçının. Yolun kurallarına uyun. Aradaki mesafeyi koruyun. Sol şeritte iseniz ve birisi geçmek istiyorsa, hareket edin ve sürücünün sizi geçmesine izin verin. Başka bir sürücüye ışıkları yanıp söndürmeyin. Dönüş sinyallerini kullanın. Kornayı idareli olarak kullanın. Duygularınızı kontrol edin. Hayal kırıklıklarını diğer sürücülere çıkarmayın. Önceden plan yapın ve gecikmeleri hesaba katarak yeterli süre ayırın. Kendi sürüşünüze odaklanın. Uygunsuz el, yüz veya kol hareketleri yapmayın. Bağırmak, direksiyona vurmak ve kafanızı sallamak trafik akışını hızlandıramaz. Kızgın bir sürücü ile karşılaşırsanız, bir çatışmayı tetikleyerek daha da kötüleştirmeyin. Kızgın sürücülerle göz temasından kaçının. Eğer karşı karşıya kalırsanız, mümkün olduğunca sakin ve saygılı kalın. Güvenliğiniz için endişeleniyorsanız, 155´i arayın. Otoparklarda düşünceli olun. Birden fazla alana değil, tek bir noktaya park edin. Kapının yanında yanınıza araba vurmamaya dikkat edin.
Kaynak:

UYUŞTURUCU ALMAK İÇİN HIRSIZLIK YAPAN 3 KİŞİ TUTUKLANDI
UYUŞTURUCU ALMAK İÇİN HIRSIZLIK YAPAN 3 KİŞİ TUTUKLANDI
Kayseri´de uyuşturucu almak için hırsızlık yapan 3 kişi, jandarma tarafından yakalandı. 3 şüpheli, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.
JANDARMANIN BULDUĞU ŞÜPHELİ PAKETTEN ‘SEZYUM´ ÇIKTI
JANDARMANIN BULDUĞU ŞÜPHELİ PAKETTEN ‘SEZYUM´ ÇIKTI
Kayseri´de jandarma tarafından arazide, içinde kimyasal madde olabileceği değerlendirilen paket bulundu.
KAYSERİ´DE 3 DEAŞ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
KAYSERİ´DE 3 DEAŞ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
Kayseri´de polis tarafından düzenlenen operasyonda, 1´i Suriyeli, 2´si Iraklı 3 DEAŞ terör örgütü şüphelisi yakalandı.
IRAK UYRUKLU DEAŞ SANIĞINA 7 YIL 6 AY HAPİS
IRAK UYRUKLU DEAŞ SANIĞINA 7 YIL 6 AY HAPİS
DEAŞ terör örgütünün yayınladığı infaz görüntülerinde, kardeşi Abdulkadir Abdurrahman´ı başına ateş ederek öldürdüğü ve vahşet anını sosyal medyada yayınladığı iddia edilen Irak uyruklu Abdulkhaleq Abdulqader Ali, ´silahlı terör örgütü üyeliği´ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
KIZ ARKADAŞINI ÖLDÜRÜP İNTİHAR EDEN ÜNİVERSİTELİ TOPRAĞA VERİLDİ
KIZ ARKADAŞINI ÖLDÜRÜP İNTİHAR EDEN ÜNİVERSİTELİ TOPRAĞA VERİLDİ
Nevşehir´in Ürgüp ilçesinde, kendisinden ayrılmak isteyen kız arkadaşı Şerife Boztepe´yi (20) av tüfeğiyle öldürüp, intihar eden üniversite öğrencisi Recep Oğuzhan Altunok (20), Kayseri´nin Pınarbaşı ilçesinde toprağa verildi.
KAYSERİ´DE UYUŞTURUCU TİCARETİNE 1 GÖZALTI
KAYSERİ´DE UYUŞTURUCU TİCARETİNE 1 GÖZALTI
Kayseri´de uyuşturucu ticareti yapanlara yönelik yapılan operasyonda 1 şüpheli yakalandı.
BODRUM KATINDA KENDİNİ ASTI
BODRUM KATINDA KENDİNİ ASTI
Kayseri´de ailevi sorunları olduğu iddia edilen işsiz Sabahattin B. (58), oturduğu binanın bodrum katında, kendini iple boruya asarak yaşamına son verdi.
ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Merkez Kocasinan ilçesi Fevziçakmak Mahallesi Tamer Sokak´ta meydana gelen olayda, 3 yıldır birlikte olduğu Serpil Yıldız´ı av tüfeğiyle vurarak öldüren Halit Ç., Emniyet Müdürlüğü´ndeki işlemlerin ardından sağlık kontrolü için Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tabipliği´ne getirildi.
KAYSERİ´DE 31 KAÇAK GÖÇMEN İLE 4 ORGANİZATÖR YAKALANDI
KAYSERİ´DE 31 KAÇAK GÖÇMEN İLE 4 ORGANİZATÖR YAKALANDI
Kayseri´de polisin düzenlediği operasyonda yurda yasa dışı yollarla giriş yapan Afganistan uyruklu 31 kaçak ile 4 göçmen kaçakçılığı şüphelisi yakalandı.
İLİŞKİ YAŞADIĞI KADINI SOKAK ORTASINDA ÖLDÜRDÜ
İLİŞKİ YAŞADIĞI KADINI SOKAK ORTASINDA ÖLDÜRDÜ
Kayseri´de Halit Ç. (59), 3 yıldır ilişki yaşadığı Serpil Yıldız´ı (43) sokak ortasında av tüfeğiyle vurarak öldürdü.
KAYSERİ´DE FETÖ´DEN 11 TUTUKLAMA,11 ŞÜPHELİ ADLİYEDE
KAYSERİ´DE FETÖ´DEN 11 TUTUKLAMA,11 ŞÜPHELİ ADLİYEDE
Kayseri merkezli iki gün önce FETÖ/PDY´nin gaybubet evlerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen 14 şüpheliden 10´u tutuklandı
KAYSERİ´DE TEFECİ OPERASYONU: 5 GÖZALTI
KAYSERİ´DE TEFECİ OPERASYONU: 5 GÖZALTI
Kayseri´de bir inşaat şirketi üzerinden tefecilik yaparak, Maliye´yi ve vatandaşları zarara uğrattıkları iddiasıyla 5 kişi gözaltına alındı.
İŞ ADAMINA CİNAYETİ AZMETTİRMEKTEN 24 YIL HAPİS
İŞ ADAMINA CİNAYETİ AZMETTİRMEKTEN 24 YIL HAPİS
Kayseri´de iş adamı Ahmet Hassu´yu (31), bir marketin otoparkında otomobilinde beklerken, tabancayla ateş ederek öldüren Hacı Eren´i cinayete azmettirdiği iddiasıyla tutuklu yargılanan iş adamı Ahmet B. (59), 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
MAĞAZALARDAN OYUNCAK ARABA DA ÇALMIŞLAR
MAĞAZALARDAN OYUNCAK ARABA DA ÇALMIŞLAR
Kayseri´de bir mağazadan toplam 120 liralık şampuan, kaşar peyniri ve çikolata çaldıkları iddia edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.
AVM TERASINDA EŞİNİ ÖLDÜREN KOCAYA 17 YIL 6 AY HAPİS
AVM TERASINDA EŞİNİ ÖLDÜREN KOCAYA 17 YIL 6 AY HAPİS
Kayseri´de hakkında ´uzaklaştırma´ kararı bulunan ve boşanma aşamasında olduğu eşi Emine Akgül´ü (25) buluştukları alışveriş merkezinin (AVM) terasında tabancayla öldüren 2 çocuk babası Levent Akgül´e (33), önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi, ardından ağır tahrik indirimi uygulanarak ceza 17 yıl 6 aya düşürüldü.
BALKON KİLERİNDE SAKLANAN PROFESÖR YAKALANDI
BALKON KİLERİNDE SAKLANAN PROFESÖR YAKALANDI
Kayseri Emniyet Müdürlüğünün TEM ve KOM ekiplerince, FETÖ/PYD´nin gaybubet evlerine yönelik olarak yapılan operasyonda, Erciyes Üniversitesi´nden KHK ile ihraç edilmiş profesör M.A., oturduğu apartmanın balkonunda özel olarak yapılmış 2 kapılı kilerde yakalandı.
MUSTAFA BOYDAK´IN EŞİNE FETÖ´DEN 7,5 HAPİS CEZASI
MUSTAFA BOYDAK´IN EŞİNE FETÖ´DEN 7,5 HAPİS CEZASI
Kayseri´de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ´örgüt üyesi´ olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) eski Başkanı ve Boydak Holding eski yöneticilerinden Mustafa Boydak´ın eşi Müjgan Boydak, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
KAYSERİ MERKEZLİ İKİ AYRI FETÖ OPERASYONU:51 ŞÜPHELİ  GÖZALTINDA
KAYSERİ MERKEZLİ İKİ AYRI FETÖ OPERASYONU:51 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA
FETÖ/PDY´nin askeri mahrem yapılanması ve gaybubet evlerine yönelik düzenlenen Kayseri merkezli iki ayrı operasyonda, 51 kişi gözaltına alındı.
SALDIRGAN CHP´Lİ ÇIKTI
SALDIRGAN CHP´Lİ ÇIKTI
CHP Kayseri Kocasinan İlçe Teşkilatı´na dün camları kırarak girdikten sonra içerideki eşyalara zarar veren ve polis tarafından gözaltına alınan Özgür Terazi´nin (29) parmak izinden saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğu saptandı
KAYSERİ´DE CHP İLÇE BİNASINA SALDIRI
KAYSERİ´DE CHP İLÇE BİNASINA SALDIRI
Kayseri´de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocasinan ilçe binasına camları kırarak giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, içerdeki malzemelere zarar verdi. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.
BAĞEVİ HIRSIZLARINDAN BİRİ TUTUKLANDI
BAĞEVİ HIRSIZLARINDAN BİRİ TUTUKLANDI
Kayseri´de bağevlerini soyan 2 hırsız, jandarma tarafından suçüstü yakalandı. Zanlılardan biri tutuklandı.
SİYASET
EĞİTİM-KÜLTÜR
SPOR
GÜNDEM
SİYASET
MAGAZİN-YAŞAM
SPOR
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Son Sayı
Önceki Sayılar
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ