“ÖLÜMCÜL KAZALARIN YÜZDE 50´Sİ SALDIRGAN SÜRÜŞTEN KAYNAKLI”
Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölüm ve Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş´ın yaptığı Saldırgan sürüş ve saldırgan Sürücüler´ konulu araştırmada ilginç bilgilere yer verildi. Araştırmada, ölümcül kazaların yüzde 50´sinin saldırgan sürüş nedeniyle meydana geldiği belirtildi.
Tarih: 25.9.2018 15:56:01/ 59okunma / 0yorum

Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Psikoloji Bölüm ve Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş´ın yaptığı Saldırgan sürüş ve saldırgan Sürücüler´  konulu araştırmada ilginç bilgilere yer verildi. Araştırmada, ölümcül kazaların yüzde 50´sinin saldırgan sürüş nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Erkek sürücülerin kadın sürücülere oranla daha saldırgan olduğu ifade edildi.
Son günlerde televizyonda, gazetelerde veya sosyal medyada, ´Arabayı neden önümüze kırdın´ diyerek otomobillerin önünü kesip levye, anahtar takımı ve bıçak gibi keskin cisimlerle diğer sürücünün dövüldüğü, yaralandığı, hastanelik edildiği, otomobilin lastiklerinin kesildiği, aynalarının kırıldığı haberlerinin ön plana çıktığına dikkat çekilen araştırmada, şu görüşlere yer verildi :
"Sürüş en yaygın tüketim davranışlarından birisidir. Özelikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafik sizi oldukça meşgul edecektir. Bu yoğun trafikte aracı kullanan kişi eğer sizseniz, diğer araç sürücülerinden kaynaklanan hataları da düşündüğünüzde gününüz kabusa dönebilir. Saldırgan (Agresif) sürüş diğer kişilerin veya mülklerin tehlikeye girmesine yol açan hareketli trafik suçlarını işleyen bir kişinin davranışı olarak tanımlanır. Saldırgan sürüş, bir motorlu taşıtın diğerlerine bakmaksızın güvensiz ve düşmanca bir şekilde kullanılmasıdır. Kasıtlı olarak ve kötü niyetle yapılan veya güvenliği gözardı eden herhangi bir güvensiz sürüş davranışı, saldırgan sürüş anlamına gelmektedir. Saldırgan sürüş davranışlarına örnek olarak; yoğun trafikte sık ya da güvensiz şerit değişiklikleri yapmak, sinyal vermemek ya da yol hakkını vermemek, trafik kontrolünü hiçe saymak veya diğer arabanın dibinden gitmek, başka bir sürücünün önüne geçip sonra yavaşlamak, diğer sürücüleri cezalandırmak için farları veya frenleri kullanmak gibi trafikte hoyratça manevralar yapmak ve her türlü taciz ve rekabetçi davranışlarda bulunmak verilebilir. Çarpışmalar 3 ila 33 yaş arasındaki insanlar için önde gelen ölüm nedenidir. Ölümcül çarpışmaların ilk 12 nedeni arasında saldırgan sürüş yer almaktadır. Ölümcül çarpışmaların yüzde 50´den fazlası saldırgan sürüşten kaynaklanmaktadır."
ERKEK SÜRÜCÜLER DAHA SALDIRGAN
Araştırmada, kızgın sürücülerin yolları kendi özel mülkü olarak algılayan, kimliğini arabası ile ilişkilendiren, kızgın, saldırgan, rekabetçi, ben-merkezci, kuralları ve yasaları ihlal etmekten huzursuzluk duymayan, sorumsuz kişiler olduğu belirtildi. Erkeklerin daha saldırganca araç kullandıkları ifade edilen araştırmada, şu bilgilere yer verildi:
"Erkeklerin kadınlardan daha saldırganca sürüş eğiliminde olduğu ve erkeklerin arabalarını kendilerinin bir uzantısı gibi gördüğü bilinmektedir. Arabalarını kendilerinin öz-kimliğinin bir yansıması olarak algılayan sürücüler yolda daha saldırgan davranıyor ve yasaları çiğniyorlar. Kompulsif eğilimleri olanlar (kişinin iradesine rağmen belli bir şekilde davranmaya zorlanması) potansiyel sonuçları göz ardı ederek daha saldırganca sürüşte bulunuyorlar. Mal varlığına çok önem veren ve materyalist olan kişilerin saldırganca sürme eğilimi daha da artmaktadır. Saldırgan sürüşün aşırı kalabalık yol ağlarına bir tepki olduğu da söylenmektedir. Saldırgan sürüşte eğitim ve deneyimin rolü de vardır. Yollarda birçok sürücü daha genç veya çok az eğitim veya deneyime sahip. Kendi öz-kimliğini oluşturma aşamasında olan gençler, kendi arabalarını ve sürüş becerilerini gösterme ihtiyacını diğerlerinden daha fazla hissederler. Ayrıca kendilerinden daha fazla emin olup, umursamaz tarzdaki sürüşlerinin riskli taraflarını görmezden gelirler. Yasalarla sorun yaşayan kişilerde saldırgan sürücü olma olasılıkları daha yüksektir. Zaman baskısı yaşamanın saldırgan sürüşe neden olduğu, saldırganca otomobil kullanarak kontrolü kendi ellerinde bulundurmaya çalıştığı, saldırganca sürmesinin nedeni olarak ta kendince haklı bahaneler ürettikleri belirtilebilir.´´
ÖFKELİ VE SALDIRGAN SÜRÜCÜDEN NASIL KORUNULUR?
Araştırmada ayrıca, öfkeli ve saldırgan sürücülerden korunmanın yolları dö şöyle sıralandı:
"Siz saldırgan bir sürücü olmaktan kaçının. İlk olarak, temkinli, düşünceli bir sürücü olun. Başka bir sürücüyü tahrik edebilecek bir durum yaratmaktan kaçının. Yolun kurallarına uyun. Aradaki mesafeyi koruyun. Sol şeritte iseniz ve birisi geçmek istiyorsa, hareket edin ve sürücünün sizi geçmesine izin verin. Başka bir sürücüye ışıkları yanıp söndürmeyin. Dönüş sinyallerini kullanın. Kornayı idareli olarak kullanın. Duygularınızı kontrol edin. Hayal kırıklıklarını diğer sürücülere çıkarmayın. Önceden plan yapın ve gecikmeleri hesaba katarak yeterli süre ayırın. Kendi sürüşünüze odaklanın. Uygunsuz el, yüz veya kol hareketleri yapmayın. Bağırmak, direksiyona vurmak ve kafanızı sallamak trafik akışını hızlandıramaz. Kızgın bir sürücü ile karşılaşırsanız, bir çatışmayı tetikleyerek daha da kötüleştirmeyin. Kızgın sürücülerle göz temasından kaçının. Eğer karşı karşıya kalırsanız, mümkün olduğunca sakin ve saygılı kalın. Güvenliğiniz için endişeleniyorsanız, 155´i arayın. Otoparklarda düşünceli olun. Birden fazla alana değil, tek bir noktaya park edin. Kapının yanında yanınıza araba vurmamaya dikkat edin.
Kaynak:

BABAANNE CİNAYETİ SANIĞI:YORULDUM ARTIK TAHLİYEMİ İSTİYORUM
BABAANNE CİNAYETİ SANIĞI:YORULDUM ARTIK TAHLİYEMİ İSTİYORUM
Kayseri´de 6 yıl önce cinayete kurban giden babaannesi Pembe Boraze´yi (82), dedikodusunu yaptığı için öldürdüğü iddia edilen Fadime Boraze (24), ikinci kez hakim karşısına çıktı.
FETÖ ŞÜPHELİSİ ÇİFT ,YIL ARADAN SONRA YAKALANDI
FETÖ ŞÜPHELİSİ ÇİFT ,YIL ARADAN SONRA YAKALANDI
Kayseri´de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 2 yıldır aranan, örgütün askeriyedeki mahrem imamı veteriner M.O. ile örgütün il sorumlusu eşi F.O. Hatay´ın İskenderun ilçesindeki gaybubet evinde yakalandı.
KAYSERİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI:ADİL YARGILAMADA, YARGILAMA MAKUL SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRİLMELİDİR
KAYSERİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI:ADİL YARGILAMADA, YARGILAMA MAKUL SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRİLMELİDİR
Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, adli kolluk amir ve memurları koordinasyon toplantısı yapıldı
FETÖ´DEN YARGILANAN ASTSUBAY 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
FETÖ´DEN YARGILANAN ASTSUBAY 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
Kayseri´de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görülen davada, ankesörlü ve sabit hatlardan ardışık arandığı ve terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan astsubay Ömer Cüce, 2´nci Ağıt Ceza Mahkemesi´nce 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edildi.
TOPLUM DESTEKLİ POLİS KAYSERİ´DE 20 BİN ÇOCUĞA DOKUNDU
TOPLUM DESTEKLİ POLİS KAYSERİ´DE 20 BİN ÇOCUĞA DOKUNDU
Toplum Destekli Polis (TDP) Kayseri´de 10 ayda ´Genç Bakışlar, Mutlu Yüzler´ projesi kapsamında aralarında ağırlığı dezavantajlı çocuklar olmak üzere 7-18 yaş arasındaki 20 bin çocuğa 15 dalda dokunuş sağladı.
KAYSERİ´DE GÖÇMENLERİ TAŞIYAN MİNİBÜS DEVRİLDİ:2 ÖLÜ,20 YARALI
KAYSERİ´DE GÖÇMENLERİ TAŞIYAN MİNİBÜS DEVRİLDİ:2 ÖLÜ,20 YARALI
Kayseri´de Afganistan ile Özbekistan uyruklu kaçak göçmenlerin taşındığı minibüs, sürücüsünün kontrolünden çıkıp, şarampole devrildi.
KAYSERİ´DE 5 TARİHİ ESER KAÇAKÇISI YAKALANDI
KAYSERİ´DE 5 TARİHİ ESER KAÇAKÇISI YAKALANDI
Kayseri´de polis ekiplerinin yaptığı operasyonda, bir kısmı Ortaçağ sikkeleri olmak üzere Bizans ve Helenistik dönemlerine ait tarihi eser ele geçirildi.
ŞEHİRLERARASI OTOBÜSTE UYUŞTURUCU OPERASYONU:1 GÖZALTI
ŞEHİRLERARASI OTOBÜSTE UYUŞTURUCU OPERASYONU:1 GÖZALTI
Kayseri´de polis ekipleri uyuşturucu bulunduran 1 kişiyi şehirlerarası otobüste yakalayarak, gözaltına aldı. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, doğu illerinden uyuşturucu getirileceği bilgisi üzerine yapılan çalışmalarda otobüs içinde yolcu olarak bulunan K.D.´de (20) 55 gram metamfetamin ele geçirildi.
KAYSERİ´DE UYUŞTURUCU TİCARETİNE 7 GÖZALTI
KAYSERİ´DE UYUŞTURUCU TİCARETİNE 7 GÖZALTI
Kayseriİ´de polis, iki operasyonda uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla toplam 7 kişiyi gözaltına aldı.
ULUSLARARASI DÜZEYDE ARANAN DEAŞ MİLİTANI, 2 KARISIYLA BERABER TUTUKLANDI
ULUSLARARASI DÜZEYDE ARANAN DEAŞ MİLİTANI, 2 KARISIYLA BERABER TUTUKLANDI
Kayseri´de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan yabancı uyruklu 3´ü kadın, 7 şüpheliden Rusya Uyruklu Rashid Enikeev, Elana Rakhmanova, Suriye uyruklu Mahmud Şeyh Muhammed, Sümeyye Şeyh Muhammed, Ahmad Alakel ve Minah Muhammed Al Ali tutuklandı.
ZİNCİRLEME KAZADA TIR VE OTOMOBİL KIZILIRMAK´A DEVRİLDİ:4 YARALI BU
ZİNCİRLEME KAZADA TIR VE OTOMOBİL KIZILIRMAK´A DEVRİLDİ:4 YARALI BU
Kayseri´de sürücüsünün kontrolünden çıkan kamyonet, Kızılırmak Köprüsü´nün korkuluklarına çarptı.
BABASINI ÖLDÜREN OĞUL,´MAĞDURUM´ DEDİ
BABASINI ÖLDÜREN OĞUL,´MAĞDURUM´ DEDİ
Kayseri´de geçen yıl, otogardaki taksi durağı önünde tartıştığı taksi sürücüsü babası Sadık Ünaçan´ı (62) tüfekle vurarak öldüren Bülent Ünaçan (47), olayla ilgili davanın karar duruşmasında mağdur olduğunu söyleyerek tahliyesini istedi.
ÇALDIKLARI BÜYÜKBAŞ HAYVANLARI SATARKEN YAKALANDILAR
ÇALDIKLARI BÜYÜKBAŞ HAYVANLARI SATARKEN YAKALANDILAR
Kayseri İlJandarma Komutanlığı Asayiş ekipleri, çaldıkları 2 büyükbaş hayvanı Kayseri merkezinde kurulan hayvan pazarında satan 2 kişiyi yakaladı.
FETÖ SANIĞI KTO ESKİ BAŞKANI HİÇYILMAZ BERAAT ETTİ
FETÖ SANIĞI KTO ESKİ BAŞKANI HİÇYILMAZ BERAAT ETTİ
Kayseri Ticaret Odası (KTO) eski Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuksuz yargılandığı mahkemede son kez hakim karşısına çıktı
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİN DOLANDIRICILIK UYARISI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİN DOLANDIRICILIK UYARISI
Kayseri Büyükşehir Belediyesi´nden yapılan açıklamada belediyenin ya da belediye bürokratlarının ismini kullanarak dolandırıcılık yapan kişilere karşı vatandaşların dikkatli olmaları istendi.
KAYSERİ´DE TARİHİ ESER OPERASYONU
KAYSERİ´DE TARİHİ ESER OPERASYONU
Kayseri´de izinsiz kazı yapan 4 kişiyi yakalayan jandarma ekipleri, Mısır dönemine ait olduğu değerlendirilen 2 heykelcik ele geçirdi.
HELİKOPTERLE TRAFİK DENETİMİ
HELİKOPTERLE TRAFİK DENETİMİ
Kayseri´de İçişleri Bakanlığının 100 günlük eylem planı kapsamında helikopterle trafik denetimi yapıldı.
POLİSİN BELİRLEDİĞİ METRUK BİNALARI BELEDİYE YIKIYOR
POLİSİN BELİRLEDİĞİ METRUK BİNALARI BELEDİYE YIKIYOR
Kayseri´de metruk binaları belirleyen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, güvensiz olduğu gerekçesiyle yıkılması için belediyeye adreslerini veriyor.
AYAKKABISININ TEKİYLE KAÇARKEN YAKALANDI
AYAKKABISININ TEKİYLE KAÇARKEN YAKALANDI
Kayseri´de hakkında ´silahla yaralama´ ve ´araç kurşunlama´ suçlarından yakalama kararı bulunan Hakan T.´nin (36), polislerden kaçarken, ayakkabısının biri otomobilde kaldı.
ŞAKALAŞMA SIRASINDA ARKADAŞINI ÖLDÜREN GENCE 3 YIL 4 AY HAPİS
ŞAKALAŞMA SIRASINDA ARKADAŞINI ÖLDÜREN GENCE 3 YIL 4 AY HAPİS
Kayseri´de menemen yapmak için gittikleri evde arkadaşı Sezai Yıldız´ı (24), şakalaşırken tüfekle vurarak öldürdüğü iddia edilen tutuklu sanık Y.Ş. (17), 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
BARIŞ İÇİN TAZİYE EVİNE GİDEN DERNEK BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ
BARIŞ İÇİN TAZİYE EVİNE GİDEN DERNEK BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ
Kayseri´de dün akşam saatlerinde Rıfat Yıldırım (62) ve Şakir Barbaros (68) arasında geçen yonca balyası tartışmasında iddialara göre fenalaşarak ölen Rıfat Yıldırım´ın yeğeni Cezmi Yıldırım (47) bugün taziyeye gelen Şakir Barbaros´un kardeşi Ağrılılar Derneği Başkanı Bekir Barbaros´u (65) tabanca ile vurarak öldürdü.
SİYASET
EĞİTİM-KÜLTÜR
SPOR
GÜNDEM
SİYASET
MAGAZİN-YAŞAM
SPOR
DOLAR
5.6825
EURO
6.5678
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayserİ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 12:51 15:18 17:36 19:06
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Son Sayı
Önceki Sayılar
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ